Wspieranie rozwoju z pakietem sensoryczno-uważnościowym
Wspieranie rozwoju z pakietem sensoryczno-uważnościowym

wPokoiku: Pani Doroto, podczas naszej pierwszej rozmowy wspomniała Pani o tym, jak ważny jest rozwój czucia głębokiego oddechu u dzieci. Zanim przejdziemy do zapoznania naszych Czytelniczek z maskotkami i książkami, proszę opowiedzieć więcej na temat propriocepcji.

Dorota Tomaszewska: Propriocepcja jest pojęciem niezwykle szerokim, zakorzenionym szczególnie w obszarach związanych z integracją sensoryczną oraz fizjoterapią dziecka. W dużym skrócie jest to taki wyjątkowy zmysł umożliwiający świadome czucie ciała, jego położenia w przestrzeni oraz świadomości związanej z ruchem poszczególnych mięśni. Zmysł ten można wykorzystać w pracy z dzieckiem angażując tzw. proprioceptory rozlokowane w ścięgnach i mięśniach dziecka. Projekt „Kot Platon” koncentruje się na receptorach zmysłu proprioceptywnego, które znajdują się w obszarze mięśni brzucha.

wPokoiku: Jak rozumiem, stworzone przez Panią maskotki mają na celu wsparcie tego procesu. Jednak wraz z kotem, sową, lwem i lisem rodzice otrzymują również książeczki do pracy ze swoimi pociechami. Proszę powiedzieć, jaka jest ogólna idea takiego pakietu uważnościowego.

DT: Inspiracją do powstaniu projektu była moja osobista niezwykle skomplikowanego zadania, jakim jest dla dziecka odbieranie, nazywanie oraz definiowanie otaczającego świata. Napływające z zewnątrz bodźce, nowe informacje, nabywana wiedza, pojawiające się emocje i uczucia przypominają rozsypane klocki, z których dziecko powoli układa i nazywa swój świat.

Ideą projektu jest wprowadzenie na rynek zabawek edukacyjnych pakietu sensoryczno-uważnościowego, który - łącząc w sobie pracę nad świadomym oddychaniem i uważnością – wspiera dziecko i rodzica w pracy nad codzienną praktyką mindfulness, rozwija wrażliwość sensoryczną dziecka oraz pomaga w budowaniu wzajemnej relacji opartej na zaufaniu i bezpieczeństwie. 

Każdy pakiet mindfulness składa się z jednego z Dzielniaków: Kota Platona, Sowy Filomeny, Lwa Nikifora, Lisa Mięcimira oraz z książeczki warsztatowej „Kot Platon i Zagadka Dzielności”. 

Dzielniaki to terapeutyczne maskotki obciążeniowe, których najważniejszym zadaniem jest nauczenie dziecka świadomego oddychania. Ponadto każdy Dzielniak ma swój osobisty talent i obszar pracy z dzieckiem, za który jest odpowiedzialny oraz konkretny zmysł, nad rozwojem którego czuwa. 

Myśląca Książeczka “Kot Platon i Zagadka Dzielności” jest moim autorskim połączeniem mapek myśli oraz formy obrazkowej. Dzięki aktywnej współpracy tych obu metod, umysł dziecka zaczyna wkraczać na wysokie obroty kreatywności tworząc neuronowe korelacje pomiędzy lewą i prawą półkulą pracując nad ogólnym, uważnościowym kapitałem rozwojowym.

Bardzo ważna wskazówka: tej książeczki się nie czyta, za jej pomocą rozmawia się z dzieckiem budując relację opartą na wzajemnym zaufaniu oraz bezpieczeństwie. Naszym zadaniem jest rozwijanie haseł zapisanych na mapkach za pomocą swoich słów, skrótów czy zwrotów, które są dla dziecka ważne i osobiste i przede wszystkim zrozumiałe “Tu i teraz” na jego obecnym etapie rozwojowym. Mały czytelnik natomiast ma bardzo ważne zadanie, którym jest skupienie się na ilustracjach i opowiadanie o tym, co na nich widzi, co o nich myśli, co czują przedstawieni na ilustracjach bohaterowie. 

Połączenie tych dwóch światów: wizualnego świata małego czytelnika z delikatnym nakierowaniem na fabułę za pomocą słów opiekuna, otwiera ogromną przestrzeń możliwości poznania dziecka, siebie i przede wszystkim spędzanie wartościowego czasu razem. Książeczka jest nienachalnym zaproszeniem do otwarcia się w uważności na siebie nawzajem. Budowanie takiej relacji z dzieckiem daje nie tylko dużo satysfakcji, ale również buduje fundamenty dla relacji bliskości w rozmowie z dzieckiem i wspólnym byciu w danej konkretnej chwili “tu i teraz” razem. 

wPokoiku: Myślę, że najwyższy czas przedstawić naszych bohaterów. Zacznijmy od Kota Platona podróżującego hulajnogą. Jakie jest jego zadanie?

DT: W książeczce warsztatowej Kot Platon podróżuje po jej myślących stronach na swoim niezawodnym turbolocie Hermesie w poszukiwaniu Najdzielniejszego Dzielniaka. Natomiast jako maskotka ma przed sobą równie ważne zadania. 

Przede wszystkim, dzięki swojemu ciężarowi pobudza czucie głębokie mięśni brzucha. Jego Najdzielniejszą Dzielnością jest także aktywacja zmysłu dotyku dziecka. Jest uszyty z przyjemnych i różnych faktur materiałowych, które stymulują czucie dotyku podczas zabaw manipulacyjnych z maskotką. Ponadto wszystkie hafty na Platonie są nieprzypadkowe i dobrane pod względem grubości tak, aby jak najlepiej pracować nad świadomością dotyku.

Kot w ogonku ma ukrytą pastylkę, którą dziecko podczas ćwiczeń mindfulness może przesuwać w dół i w górę oswajając się z rytmem oddychania i tym, że ono w ogóle jest obecne w ciele. Pastylka jest także niesamowitym, narzędziem uspokajającym. Przesuwanie jej podczas radzenia sobie z bodźcem stresującym pomaga w uspokojeniu i powróceniu do harmonii wewnętrznej. Samo ugniatanie i zatapianie palców w maskotce jest bardzo relaksujące. Platon wypełniony jest sensorycznym granulatem obciążeniowym, który odpręża mięśnie podczas zatapiania rąk w maskotce oraz wydaje bardzo przyjemne dla ucha relaksujące dźwięki. Posiada pętelkę oraz długie puste w środku łapki, które można swobodnie przewiązywać, supełkować i pocierać opuszkami palców. Takie ćwiczenia wspierają terapię ręki dziecka oraz pozwalają uwolnić napięcia i emocje. 

To jednak nie koniec talentów Kota Platona. Maskotka zrolowana w wałek masuje i odpręża tylną taśmę powięziową ulokowaną na stopie dziecka. Każdy pakiet uważnościowy zostanie wyposażony w dokładną instrukcją wykonania masażu powięziowego za pomocą konkretnego Dzielniaka. W przypadku Platona będzie to bardzo przyjemny masaż małych stópek. 

Jest to na pewno Kot przez wielkie „K” do zadań specjalnych, ale dla dziecka ma być przede wszystkim miłym w dotyku miluchem, gotowym do pokochania i przytulania. 

wPokoiku: Pani Doroto, proszę opowiedzieć teraz o sowie i lwie. Każda z maskotek jest wyposażona w ciekawe gadżety, które oddziałują na konkretne zmysły. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i innowacyjne. Szczerze mówiąc nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak rozbudowanymi propozycjami, które na pierwszy rzut oka wyglądają po prostu na przyjazne, urocze zwierzaki.

DT: Każdy z Dzielniaków ma swoje talenty i unikalny sposób pracy nad całościowym rozwojem dziecka. Podczas procesu projektowania ważne dla mnie było przede wszystkim to, aby nie były tylko kolejnym sensorycznym gadżetem. To urocze, puchate i miłe w dotyku miluchy. Można je tarmosić, przytulać, powierzać im największe sekrety i zasypiać czując na brzuszku ich przyjemny ciężar. Są stworzone do bycia z dzieckiem i dawania poczucie bezpieczeństwa.

Sowa Filomena to Dzielniaczką, która na stronach książeczki specjalizuje się w magii słowa. Jako maskotka terapeutyczna ma równie ważne i twórcze zadania. Położona na brzuszku dziecka aktywizuje czucie głębokie mięśni brzucha i pracuje nad świadomym odczuwaniem oddechu zrelaksowanego. Jej niepowtarzalnym talentem jest dwutorowe oddziaływanie na zmysł wzroku. Przód korpusu sowy uszyty został w kolorystyce relaksującej gałkę oczną, natomiast kontrastowy tył pobudza zmysł wzroku do pracy i koncentracji. 

Filomena zaopatrzona została w dopinana za pomocą guziczków pelerynkę, która podczas ćwiczeń mindfulness pełni rolę mufki, ogrzewając ręce dziecka. Z kolei po odpięciu pelerynka ćwiczy stopę dziecka pracując nad niwelowaniem płaskostopia. Korpus sowy masuje i rozluźnia nadgarstki zgodnie z instrukcją dołączoną do Dzielniaczki. 

Lew Nikifor to Dzielniak wielu talentów. W Książeczce obszarem jego Najdzielniejszej Dzielności jest muzyka.  Tak jak jego poprzednicy pracuje nad proprioceptywnym odczuwaniem fali wdechu i wydechu, ale jego unikalny talent koncentruje się na aktywizacji zmysłu słuchu. W grzywie ukryte zostały specjalne szeleściki, za pomocą których można pobudzać słuch dziecka. Z tyłu Nikifor posiada kieszonkę, która jest idealna do upychania długich i pustych w środku łapek Dzielniaka. Umożliwia ona także bezpieczne przenoszenie maskotki z miejsca na miejsce oraz może pełnić rolę mufki podczas ćwiczeń oddechowych z dzieckiem. Łapki są doskonałe do pętelkowanie, supełkowanie i przewiązywania. Wspierają terapię ręki i pracują nad motoryką małą dziecka. Nikifor – podobnie jak Platon - posiada ukrytą w ogonku pastylkę, która pomaga w ćwiczeniu świadomości oddechowej oraz relaksuje w niekomfortowych sytuacjach dzięki przesuwaniu jej w dół i górę ogonka. 

Dzielniak Nikifor masuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa zgodnie z zaleceniami w dołączonej broszurce. Relaksuje, odpręża i wycisza. Jest w tym niezwykle skuteczny.

wPokoiku: Lis to również intrygująca postać, bo łączy cechy swoich przyjaciół. Dlaczego jego budowa przypomina klepsydrę i jak dzięki niemu ćwiczyć z dzieckiem jego zmysły?

DT: Lis Mięcimir to Dzielniak dla dzieci obytych z praktyką świadomego oddychania. Łączy w sobie talenty Sowy, Lwa oraz kota Platona dzięki swoim wyjątkowym mocnym stronom. Głowa i tułów liska przypominają klepsydrę. Ta specyficzna budowa służy do ćwiczeń z zakresu motoryki małej i wspiera terapię ręki dziecka. Tu tkwi ukryta super moc tego Dzielniaka. Dzięki klepsydrowej budowie możliwe jest przesypywanie granulatu sensorycznego z głowy do brzuszka maskotki i odwrotnie. Zabawa manipulacyjna Lisem Mięcimirem poprawia płynność i precyzję ruchów ręki, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija zdolności kinestetyczne dłoni dziecka oraz odpręża i pozwala skupić uwagę na wykonywanej czynności. Obciążeniowy Dzielniak stymuluje trzy zmysły dziecka: dotyk dzięki różnorodnym fakturom materiału, specjalnie dobranym pod względem grubości haftom oraz ukrytej w łapce pastylce sensorycznej, wzrok poprzez kontrastowe połączenia oraz słuch – dzięki umieszczonym na pyszczku oraz w końcówce ogonka szeleścikom. Mięcimir posiada puste w środku łapki oraz ogonek, który można dowolnie supełkować, plątać i owijać wokół wszytych na jego ręce i ogonie pętelkach. Z tyłu posiada wszyte szlufki, w które dziecko może włożyć palce i utrzymywać stabilnie maskotkę podczas ćwiczeń relaksacyjnych.

Lis Mięcimr jest najlżejszą maskotką wśród Dzielniaków. Celem ćwiczeń oddechowym z tą maskotką nie jest pobudzanie czucia głębokiego mięśni brzucha, lecz intuicyjna obserwacja fali wdechu i wydechu podczas ułożenia Liska na brzuszku dziecka. Efektem ćwiczeń oddechowym z Lisem Mięcimirem jest zwrócenie uwagi dziecka na jego naturalny oddech, zrozumienie i interpretacja tempa wdechu i wydechu oraz przypisanie emocji, która ten konkretny rytm oddychania wyzwala. Skupienie uwagi na procesie oddychania  pozwala dziecku oswoić stres i wyprowadzić organizm efektywniej z sytuacji niekomfortowej. 

wPokoiku: Pani Doroto, poza pracą nad koordynacją, koncentracją czy prawidłowym reagowaniem na mechaniczne bodźce, jako rodzice chcemy pochylić się też nad sferą emocjonalną naszych dzieci. W jaki sposób książeczka i maskotka mają pomóc poznać lęki, niepokoje i inne, nie tylko te pozytywne emocje u naszych smyków?

DT: Pakiet Startowy pomaga oswoić sferę emocjonalną dzięki pracy w obrębie dwóch obszarów działania. 

Pierwszym obszarem jest uważna praca z oddechem za pomocą maskotki obciążeniowej, która pozwala przypisać dziecku tempo oddychania do określonej emocji. Dzięki uzyskaniu takiej świadomości dziecko otrzymuje gotowe narzędzie, do samodzielnego uspokajania organizmu w sytuacji stresowej. Pozwala to na zrozumienie odczuwanej w danym momencie emocji oraz na odprężenie za pomocą oddechu organizmu. Efektem takiej pracy z oddechem jest samodzielne poradzenie sobie z dyskomfortową sytuacją za pomocą uspokojonego, uważnego umysłu. Nie zawsze możemy być przy naszych dzieciach w momentach dla nich trudnych i przepełnionych emocjami. Ćwiczenia oddechowe z każdym z Dzielniaków pozwalają rodzicowi na wypracowanie z dzieckiem techniki samodzielnego radzenia sobie w sytuacjach trudnych, kiedy nie ma wsparcia bliskiego dorosłego, a istnieje pilna potrzeba osiągnięcia stanu spokoju, który pozwala na oswojenie nowej zaistniałej sytuacji. 

Drugim obszarem wspierającym dziecko w wychwytywaniu, nazywaniu i radzeniu sobie z emocjami i uczuciami jest wspólny czas z książeczką warsztatową. Wystarczy kilka chwil całkowitej uważności, aby rozpocząć budowanie relacji opartej na bezpieczeństwie i otwartości na siebie nawzajem. 

Z doświadczenia wiem, że czasami trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek informacje od dzieci. Kiedy stykają się z sytuacjami trudnymi, budzącymi niepokój i dyskomfort, zamykają się w sobie i nie zawsze chcą otwarcie rozmawiać o swoich doświadczeniach. Książeczka jest bezpieczną przestrzenią do prowadzenia rozmowy pod płaszczem mieszkających na jej stronach bohaterów i fabuły poszukiwania Najdzielniejszej Dzielności. Czasami znacznie łatwiej jest przypisać uczucia, lęki i opisywać emocje ukrywając się za ulubioną postacią. Dzielniki tylko czekają na to, aby za ich pomocą każdy mały odbiorca otworzył się w rozmowie na druga osobę i kawałeczek po kawałeczku odkrywał świat swoich wewnętrznych emocji i odczuć. Rozmowa na podstawie fabuły książeczki jest także doskonała okazją dla rodzica do opowiadania o sobie, swoich emocjach oraz do otwarcia swojego wewnętrznego świata przed dziecięcą uważnością.

wPokoiku: Zainspirowała mnie Pani do przedstawienia dziecku wszystkich bohaterów :) Podoba mi się, że pakiety mogę dostosować do wieku, etapu rozwoju czy aktualnych potrzeb pociechy. W jaki sposób można je kupić i od czego najlepiej zacząć?

DTGotowe pakiety startowe będą w sprzedaży na platformie edukacyjnej kotplaton.pl już od połowy grudnia. Proces powstawania projektu był niezwykle inspirujący i mam nadzieję, że wszystkie Dzielniaki już niebawem trafią do pełnych miłości i uważności domów. 

Osobiście uważam, że przygodę ze świadomym oddychaniem najlepiej zacząć od Kota Platona stymulującego dotyk, następnie zaprzyjaźnić się z aktywizującym zmysł słuchu Lwem Nikiforem, aby potem ćwiczyć uważność z pracująca ze wzrokiem Filomeną. Lis Mięcimir to taki smaczek dla zaawansowanych małych sensoryków. Jednak pragnę zaznaczyć, że pomimo moich sugestii, każdy rodzic, pedagog czy terapeuta wie najlepiej, jaki Dzielniak jest najbardziej odpowiedni dla konkretnego dziecka – wyjątkowego i niepowtarzalnego w swojej istocie. Dlatego też nie jest to obligatoryjny kierunek wyboru maskotki i pracy z oddechem, tylko moja delikatna autorska sugestia. 

wPokoiku: Pani Doroto, bardzo dziękuję za rozmowę. Jestem pewna, że wszystkie Dzielniaki już niebawem trafią do swoich nowych właścicieli :) 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl